O nas – historia koła

W oparciu o posiadane dokumenty, wspomnienia kolegów oraz opracowaną kronikę koła przez jednego z założycieli Kol. Klemensa Zawadzkiego, chcielibyśmy przedstawić krótki rys historyczny powstania naszego koła. Jako termin powstania koła należy uważać datę październik 1935 roku. Jest to data walnego zebrania na którym przyjęto statut Stowarzyszenia pod nazwą “Towarzystwo Łowieckie „Ratusz” w m.st. Warszawie”. Do Polskiego Związku Łowieckiego jako członek rzeczywisty przystąpiło koło w 1936r. Tyle mówią dokumenty o rozpoczęciu naszej działalności. Wydaje się jednak że należy podkreśli, co było powodem powstania koła i jakie założenia kierowały kolegami, którzy doprowadzili do powstania Koła Łowieckiego “Ratusz”. Wśród kilkutysięcznej załogi Urzędu m. st Warszawy, było wielu myśliwych, którzy polowali na różnych terenach dzierżawionych przez siebie lub na łowiskach będących w posiadaniu ich kolegów i przyjaciół, a także na terenach już istniejących kół łowieckich składających się z członków nie zawsze ściśle związanych ze sobą. Założyciele koła wierzyli, że tylko taka społeczność, której dewizą jest przyjaźń, solidarność i jednakowe dążenia w sprawach łowieckich może doprowadzić do stworzenia zdrowego organizmu, który będzie gwarantem dochowania tradycjom polskiego łowiectwa.

Spotkało się więc pięciu kolegów:Kol. Stanislaw Gorski, Marcin Fijalkowski, Henryk Sieben, Jerzy Szmidt, Klemens Zawadzki, którzy zapragnęli zorganizować Towarzystwo Łowieckie wśród pracowników Urzędu m. st Warszawy. Ich inicjatywa spotkała się z duża życzliwością Dyrektora Jana Delingowskiego z zawodu inż.leśnika, otrzymała również pełne poparcie ówczesnego Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który przyjął godność honorowego członka Naszego Koła. Jednym z podstawowych punktów statutu było stwierdzenie że członkiem koła mógł zostać pełnoletni pracownik Zarządu Miejskiego bez względu na pełnioną funkcję. Towarzystwo Łowieckie “Ratusz” było więc i jest nadal kołem, które przyjmuje członków niezależnie od ich pełnionych funkcji lecz przede wszystkim tych którzy ukochali nade wszystko wierność prawom łowieckim, solidarność wobec siebie, koleżeńskość i ukochanie przyrody. Pod przewodnictwem Prezesa Kol. Stanisława Górskiego oraz Łowczego Marcina Fijałkowskiego koło zaczęło się prężnie rozwijać, liczyło wówczas 30 członków. Pozyskano,dzięki poparciu władz miasta nowe tereny, gwarantujące prawidłowość prowadzenia gospodarki łowieckiej i wykonywania polowań.

Koło posiadało tereny w powiecie Sokołów Podlaski, Grójec i Mińsk Mazowiecki. Za sprawą władz Zarządu Miejskiego korzystało również z terenów majątku miejskiego w Mieni. Wszystkie polowania i wyjazdy w teren zawsze cechowała dobra organizacja, życzliwość koleżeńska, a stan zwierzyny świadczył o prawidłowo prowadzonej gospodarce łowieckiej.

Lecz nadeszły złe czasy. Najazd hitlerowskich Niemiec na Polskę i okupacja hitlerowska, przerwały piękną działalność koła, lecz nie przerwało to działalności członków koła. Wszyscy przez cały okres byli zawsze wierni swojej Ojczyźnie. Wielu oddało swoje życie, w czasie działań wojennych w 1939 r. Brali udział w pracach konspiracyjnych i przeszli piekło Obozów koncentracyjnych.

I przyszedł wreszcie dzień wolności. Z 30 członków koła zgłosiło się tylko pięciu. Trudno jest określić czy wszyscy zginęli, lecz taka była prawda okupacji hitlerowskiej. Tak jak cały naród przystąpił do odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, tak natychmiast koledzy, którzy wrócili do Warszawy postanowili reaktywować działalność Koła. W sierpniu 1946r. została wznowiona działalność, koło przyjęło dawną nazwę Towarzystwo Łowieckie “RATUSZ” a członkami zarządu zostali Kol:

• Stanisław Górski – jako prezes
• Marcin Fijałkowski – łowczy
• Władysław Ignaczak – sekretarz
• Wilhelm Zigienhierte – skarbnik

Statut Koła został zmieniony, dopuszczono przyjmowanie członków z poza pracowników Zarządu Miejskiego – choć Ci zawsze mieli pierwszeństwo, lecz zawsze pozostała zasada,że przyjmuje się ludzi cieszących nienaganną opinią i pełnym zaangażowaniem w rozwój naszego łowiectwa. Nasze koło zostało zarejestrowane jako jedno z pierwszych, a wobec dobrej opinii o jego dawnej działalności, garnęło się do nas wielu znanych myśliwych. Siedzibą Koła został lokal Kol. Zigienhiertego przy ul.Widok 22, tam odbywały się zebrania i był to punkt informacji dla wszystkich naszych członków. Koło stale rosło a ilość członków wzrosła do około 60 członków. Tak duża ilość członków wymagała pełnego działania w zakresie pozyskania nowych terenów. Dzięki pomocy ówczesnego wiceprezydenta m.st. Warszawy prof. Edwarda Strzeleckiego, członka koła, otrzymaliśmy zezwolenie do polowania we wszystkich majątkach miejskich /Mienia, Falenty/. Udało się również pozyskać obwody łowieckie w powiecie Płońskim o pow. ca 30.000 ha /od Baboszewa po Raciąż/, obwód w powiecie Modlińskim o powierzchni 6.000 ha /Góra/. Posiadaliśmy również w latach siedemdziesiątych obwód łowiecki ze zwierzyną płową na ter. woj. Koszalińskiego /Miastko/.Stale rosła liczba myśliwych w Polsce, zachodziła więc potrzeba nowego podziału terenów łowieckich w zależności od ilości członków macierzystych danego koła. Na przestrzeni ubiegłych lat, 3-krotnie zmieniał się stan posiadania obwodów łowieckich.

Obecnie, czyli na dzień 1.01.2017 stan naszego koła przedstawia się następująco:
Koło liczy 39 członków (większość z uprawnieniami selekcjonerskimi), mamy także w kole kilku stażystów. Posiadamy 3 obwody łowieckie:
• Obwód nr. 53 położony w Lipsku nad rzeką Biebrzą.
• Obwód nr. 138 położony w Bucharzewie niedaleko Sierakowa.
• Obwód nr. 282 położony we wsi Srebrna niedaleko Płońska.

Każdy obwód łowiecki posiada strażnika i gospodarza. W kole staramy się kultywować i szanować tradycje łowieckie. Każdy sezon rozpoczynamy i kończymy uroczystym ogniskiem. Organizujemy rokrocznie uroczyste polowania hubertowskie i wigilijne. Dbając o tradycję organizujemy dla nowych myśliwych ślubowanie, chrzest oraz pasowanie myśliwskie. Dbamy o tradycję dekoracji złomem myśliwego przy pozyskaniu zwierzyny płowej i czarnej. Układany jest również pokot zwierzyny oraz ogłaszany jest król polowania. Członkowie naszego koła to również aktywni działacze Polskiego Związku Łowieckiego. W różnych latach członkowie koła pełnili funkcje we władzach naczelnych i wojewódzkich Polskiego Związku Łowieckiego. Koło Ratusz aktywnie działa na terenie Lipska n/Biebrzą. Poprzez współpracę z miejscową szkołą, przyczyniło się również do zorganizowania muzeum łowiectwa regionu na terenie izby pamięci narodowej w Lipski n/Biebrzą. W 1976 roku zostaliśmy uhonorowani Złotym Medalem za zasługi w realizacji zadań polskiego łowiectwa.

W 2016 Nasze Koło uroczyście obchodziło 80-lecie powstania. W czasie uroczystej kolacji medalami za zasługi dla Polskiego Łowiectwa zostało odznaczonych kilku naszych kolegów.